تاریخچه

پینگ پنگ یکی از پرافتخارترین رشته های ورزشی گراش به حساب می آید که همزمان با شکل گیری فوتبال و والیبال، این رشته ورزشی نیز موجودیت خود را در ورزش گراش اعلام کرد. فعالیت اولیه این رشته از آموزشگاه ابدی و با حمایت مرحوم عوض روشن و سهراب نجیبی شروع شد. درویش پورملا، محمدعلی چترآذر، یوسف ملایی و محمدرضا راستی که یکی از چهره های شاخص پینگ پنگ گراش در آن دوره بود، را می توان در شمار اولین های این رشته به حساب آورد. اولین دوره مسابقات پینگ پنگ بخش های لارستان در سال ۱۳۴۸ در مرکز شهرستان برگزار شد. پینگ پنگ بازان بخش های اوز، خنج، جویم، لامرد و گراش باهم به رقابت پرداختند که در نهایت محمدرضا راستی با غلبه بر کلیه حریفان بر سکوی اول مسابقات ایستاد. شواهد نشان می دهد که به استثناء این مقام، تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان رسمی دیگری در کارنامه پینگ پنگ گراش دیده نمی شود. چون بیشتر مسابقات در قالب بازی های دوستانه انجام می شد.
در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و گرایش جوانان به سوی ورزش، بسیاری از آنها جذب این رشته شدند که می توان از محمد ملایی،برادر جانباز مرتضی واحدی، قاسم جعفرزاده،شهید حمید قاسمی زادگان،مرحوم حمید رایگان، مرتضی حسینی، علی اکبر سروش، قاسم امین، اکبر باقرزاده، ابوالحسن زارعی، حسین درویشی و احمد خدمتی نام برد که اغلب آنها به خصوص محمد ملایی، مرتضی واحدی، مرتضی حسینی، حسین درویشی و احمد خدمتی با حضور فعال در رقابت های منطقه ای و استان افتخارات بسیاری برای پینگ پنگ این شهر کسب نمودند و حتی سه نفر اولی به رقابت های قهرمانی کشوری نیز راه یافتند.
اولین دوره مسابقات پینگ پنگ قهرمانی استان در سال ۱۳۶۳ در دوره تصدی رحمت محیایی در تربیت بدنی رقم خورد. ده تیم از سراسر استان در این دوره از مسابقات باهم به رقابت پرداختند که در پایان گراش میزبان بازی ها به مقام چهارم نایل آمد. از اواسط دهه ۶۰ فعالیت پینگ پنگ بخش های استان که با قهرمانی گراش همراه بود، باعث شد تا انگیزه جوانان و گرایش آنها به پینگ پنگ بیشتر شود. بطوریکه از سال ۱۳۶۶ تا سال ۱۳۸۶ پینگ پنگ گراش بیش از ۱۰ عنوان قهرمانی تیمی و انفرادی رقابت های بخش های استان در کارنامه دارد و این امر هیات پینگ پنگ استان را بر آن داشت تا پای پینگ پنگ بازان گراش را به مسابقات قهرمانی استان فارس باز کند.
تصمیم بجا دست اندرکاران ورزش فارس انگیزه حضور پینگ پنگ بازان گراشی در رقابت های قهرمانی استان را دو چندان کرد.از آن پس گراش در پینگ پنگ فارس مقام و منزلت یافت که حاصل تلاش آن کسب دهها مقام و عنوان در سطح منطقه، استان و کشور بود. درخشش خیره کننده ورزشکاران گراش در رقابت های منطقه ای و استان و میزبانی اغلب مسابقات در رده های مختلف سنی در این شهر موجب شد تا گراش یکی از گزینه های فدراسیون تنیس روی میز، جهت برگزاری مسابقات قهرمانی کشور باشد. عباس خواستار، ابوالفضل دیباچی، مهدی یحیایی، سعید عبدالهی و علی یحیایی از چهره های شاخص پینگ پنگ گراش در آن سال ها بودند که بارها در سطح استان و کشور ابراز لیاقت نموده، که اگر به همه عناوین کسب شده توسط این عزیزان اشاره گردد، مثنوی هفتادمن کاغذ شود.
در سال های ۸۲ در کنار آقایان پینگ پنگ بانوان گراش نیز فعالیت گسترده ای را شروع نمود. رقیه بیضایی که خود در آن سال ها یکی از بازیکنان شایسته این رشته محسوب می شود، با قبول مسئولیت پینگ پنگ بانوان، جان تازه ای به آن بخشید به طوری که در سال های ۸۵، ۸۶ پینگ پنگ بانوان گراش رشد چشمگیری داشت و در رقابت های قهرمانی آموزشگاههای استان حضوری فعال داشت. زینب آشفته،صدیقه فروزان، نیره بلبلی، فاطمه آذرائین و منصوره فروزان از بهترین های آن سال ها بودند.
گرایش اغلب جوانان در آن سال ها به خصوص خانم ها به این رشته ورزشی بیانگر فراگیر شدن پینگ پنگ در میان جوانان شهر بود. دهه ۸۰ را می توان سالهای شکوفایی پینگ پنگ گراش و حاکمیت برادران موغلی بر این رشته ورزشی دانست. مرتضی،عبدالهادی، حمیدرضا و حتی سلمان موغلی از چهره هایی بودند که در کنار حسین امانی، میلاد عباس زوج، حمیدرضا جعفری و علیرضا جعفرزادگان زیر نظر عباس خواستار و حسین درویشی که خود از برترین های پینگ پنگ گراش محسوب می شدند به فراگیری آموزش علمی و کلاسیک این رشته پرداختند که حاصل آن کسب ده ها عناوین با ارزش در رقابت های قهرمانی استان و کشوری بود.
بدون تردید پینگ پنگ گراش را می توان در شمار موفق ترین رشته های ورزشی شهرستان بحساب آورد. پینگ پنگ بازان گراش چه در سال هایی که در قالب بخش و چه پس از ارتقاء همواره حضوری قدرتمندانه در رقابت های استان و کشور داسته اند و بارها جوانان غیرتمند گراش با اقتدار بر سکوی قهرمانی استان و کشور ایستاده اند و حقا که در این راه از هیچ تلاش و کوششی برای سربلندی شهرشان دریغ نورزیدند تا امروز نامشان در شمار برترین های ورزش استان جای گیرد. از جمله چهره های شاخص پینگ پنگ گراش و فارس در دهه ۸۰ و ۹۰ می توان به نامهایی چون عباس خواستار، علیرضا جعفرزادگان، حمیدرضا جعفری، مرتضی، عبدالهادی و حمیدرضا موغلی، میلاد عباس زوج، محمد موغلی، مسعود درویشی،مهدی رام یارپور، محمد حسینا، حسین امانی، محمدمهدی آخوندی، علیرضا جعفری،امیررضا جمالی، محمد حسن سبزواری و خانم ها زینب آشفته، نگین رادمنش، زهرا افشار، فاطمه فانی، معصومه جعفرزاده ، صدف سرخی و عاطفه موغلی اشاره کرد و در ارزیابی عملکرد هیئت های استان، شهرستان گراش در سالهای ۹۰ الی ۹۳ در قسمت آقایان و بانوان پس از مرکز استان عنوان برترین هیئت پینگ پنگ شهرستان های فارس را به خود اختصاص داده است. برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزش مربیگری و داوری و توجه به زیر ساخت ها و پینگ پنگ روستاها از جمله نقاط قوت هیئت پینگ پنگ شهرستان به مدیریت مرتضی موغلی محسوب می شود که حضور پررنگ مربیان و داوران، در بدنه هیات پینگ پنگ استان گواهی بر صدق این ادعا است.

 

(روسای هیئت پینگ پنگ گراش از ابتدا تاکنون)

1محمد ملایی سال 65 تا 76                                         2حسین درویشی سال 76 تا 77

محمد ملایی (سال ۱۳۶۵ الی ۷۶)                        حسین درویشی ( سال ۱۳۷۶ الی ۷۷)

 اسدی لاری سال77 تا78                                     4مرتضی حسینی سال 79 تا 83

جعفر اسدی لاری ( سال ۱۳۷۷ الی ۷۸)               مرتضی حسینی ( سال ۱۳۷۹ الی ۸۳ )

5عباس خواستار سال 83 تا 84                                          2حسین درویشی سال 76 تا 77

عباس خواستار ( سال ۱۳۸۳ الی ۸۴)                   حسین درویشی ( سال ۱۳۸۴ الی ۸۵)

 7عبدالرضا افشار سال 85 تا 88                                  MOOGHELI_MORTEZA

عبدالرضا افشار ( سال ۱۳۸۵ الی ۸۸)                            مرتضی موغلی ( سال ۱۳۸۸)

8ابوالحسن زارعی سال 88                                                  مرتضی-موغلی-1

ابوالحسن زارعی ( سال ۱۳۸۸)                                     مرتضی موغلی ( سال ۱۳۸۸ تاکنون)

انصراف از پاسخ